z/a>

Wizarding-School-Map-Ilvermorny-150x150Amerikan büyücülük okulu hakkında akıllardaki soru işaretleri Harry Potter serisinin başından beri hayranlar tarafından sorgulanıyordu. Fantastik Canavarlar’ın Amerika’da geçmesiyle beraber okulun isminin Ilvermony olduğunu ve Amerika’nın büyücülük dünyasıyla karmaşık bir tarihinin olduğunu öğrenmiştik.

J.K. Rowling, Pottermore’da Ilvermony Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun geniş tarihini ve daha da önemlisi hangi Ilvermony binasına ait olduğunuzu gösteren bir test yayımladı.

Bu binalar:

Savaşçıları seçen Wampus (Büyülü bir kedi)

wampus

Zekileri seçen Horned Serpent (Boynuzlu Yılan)

hornedserpent

Şifacıları seçen Pukwudgie (60-90 cm boylarında troll benzeri bir yaratık)

pukwudgie

Maceracıları seçen Thunderbird (Şimşekkuşu)

thunderbird

Binaların öğrencileri seçerken aradığı kişilik özelliklerini bilmiyoruz fakat Ilvermony binalarının isimlerini kurucularının sevdikleri hayvanlardan alındığını biliyoruz.

ilvermony

Ayrıca iki binanın kurucularının kısa kişisel tanımlarını da görüyoruz. Thunderbird’ü seçen Chadwick Boot “zeki ama genelde huysuz.” Wampus’u seçen Webster Boot “eleştirmeyi seven ama fazlasıyla sadık.” Üvey anneleri Isolt Sayre ise kendisini bu yaratığa benzettiği için Horned Serpent’ı seçti. Chadwick ve Webster’in üvey babaları James Steward bir No-Maj(Muggle)’dı ama yine de Pukwudgie’i seçti çünkü Isolt bir tanesiyle uzun bir süre yaşamıştı ve karısının anlattığı hikayeler onu epey güldürmüştü.

Böylelikle Ilvermony okulunun dört binası belirlenmiş oldu ve farkında olmadan kurucularının kişilik özellikleri de binalara yansımaya başladı.

Okul hakkında bazı bilgiler:

  • Kuruculardan birisi olan Isolt Sayre ırkçı ve yolsuz bir büyücü olan halası Gormlaith Gaunt’tan kaçarak İrlanda’dan Amerika’ya göç etmiştir. Gaunt ismini bir yerlerden hatırlamış olabilirsiniz. Gaunt ailesi Voldemort’un ataları oluyor.
  • Isolt’un evlendiği adam James Steward ise bir muggle. Isolt’un baştaki amacı James onu büyü yaparken gördüğü için hafızasını silmekti fakat birbirlerine aşık oldular ve iki tane de büyücü çocuk edindiler. Bu çocuklar Chadwick ve Webster.
  • Ilvermony ismi Isolt’un çocukluk evi İrlanda’dan geliyor.
  • Isolt’un aileden kalan bir asası vardı ama çocukları için boynuzlu yılanın boynuzundan asa yaptı. Okula daha fazla çocuk kaydoldukça Isolt da daha farklı kaynaklardan da asa yapmayı öğrendi.
  • İlginç bir bilgi olarak Isolt’un hayatı boyunca kullanmış olduğu asa aslında bir zamanlar Salazar Slytherin’e aitti ve asa basiliskin boynuzlarından bir kısım içeriyordu.

Okulun tarihi hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

ilvermony2

Batuhan Koç Hakkında

Potterhead, edebiyat meraklısı, tam zamanlı öğrenci.

Sihir Bakanlığı (HPTR Dergi) - 2016 - Her Hakkı Saklıdır! All Rights Reserved!
HPTR Dergi (2011-2016 – Her hakkı saklıdır)