z/a>

emmawtsn

15 Nisan 1990 tarihinde, Fransa (Paris)’da dünyaya geldi. Tam adı; Emma Charlotte Duerre Watson’dur. Anne ve babası küçük yaştayken boşandı. Erkek kardeşi ile birlikte annesinin yanına (Oxford) taşındı.

Emma Watson’un yer aldığı ilk sinema filmi Harry Potter ve Felsefe Taşı filmidir. Filmin ekibine girmesinde Oxford’daki tiyatro hocaları sayesinde gerçekleşti. 1999 yılında yapıma başlanan film 2001 yılında gösterime girdi ve yılın en fazla hasılat yapan filmi oldu.

Emma’nın Felsefe Taşı filmindeki başarısı herkes tarafından konuşuldu. Daily Telgraph gazetisi “taktire şayan bir oyunculuk sergiledi” başlıklı haber yazdı.

Harry Potter Serisinin ikinci filmi olan Harry Potter ve Sırlar Odası filmi 2002 yılında gösterime girdi ve Emma Watson bu filmdeki perfonmansı ile Otto ödüllerinde En İyi Kadın Aktris ödülünü almaya hak kazandı.

Serinin üçüncü filmi olan Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’ndaki perfonmasıda ödülsüz kalmadı. Genç oyuncuya iki Otto ve bir Total Film ödülü getirdi.

2005 yılında Harry Potter ve Ateş Kadehi, 2007 yılında Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, 2009 yılında Harry Potter ve Melez Prens, 2010 yılında Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1 ve serinin en son filmi olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 filmlerinde de rol aldı. Harry Potter ve Ateş Kadehi filmindeki rolüyle, Teen Vogue dergisine kapak olan en genç insan oldu.

Harry Potter dışında birkaç projede de yer almıştır. 2007 yılında, Balet Shoes adlı Televizyon filminde Pauline Fosil karakterini canlandırdı. Film genel olarak beğenilmese de Emma Watson’un oyunculuğu övgüyle söz edildi.

2008 yılında gösterime giren The Tale of Despereaux adlı animasyon filminde seslendirme yapmıştır.

2011 yılında My Week with Marilyn adlı filmde Lucy karakterini canlandırmıştır.

Birkaç yeni projede de görev almaktadır. The Perks of Being a Wallflower filminde, The Bling Ring filminde, The End of the World filminde, Noah adlı filminde rol almaktadır.

Emma Watson boş zamanlarında çim hokeyi, resim çizmek, tenis oynamak ve balık tutmak gibi hobilerini yapmayı seviyor.

-Erkan Bahadır (Agilus)

Sihir Bakanlığı (HPTR Dergi) - 2016 - Her Hakkı Saklıdır! All Rights Reserved!
HPTR Dergi (2011-2016 – Her hakkı saklıdır)