z/a>

Tam adı Daniel Jacob Radcliffe olan İngiliz oyuncudur. Harry Potter filmiyle tanınan İngiliz oyuncu, 23 Temmuz 1989 tarihinde Fulham, Londra’da doğmuştur. 2001 yılında başladığı Harry Potter projesinde, Emma Watson ve Rupert Grint ile birlikte son yüzyılın en değerli oyuncularından biri olmuştur.

Babası Alan Radcliffe, annesi Marcia Gresham’dır. Kardeşi olmayan Radcliffe’in annesi Marcia, daha önceleri BBC filmlerinden bazılarında rol almıştır. Annesi Yahudi olan Radcliffe’in babası bir Protestan’dır.  Daniel, Sussex Anaokulu, London Şehri Okulu gibi okullara gitmiştir ve 17 yaşındayken eğitimine bir süre ara vermiştir. Spor yapmayı seven ve müzikten hoşlanan Radcliffe, punk-rock tarzı müzik dinlemekte, hobi olarak basgitar çalmakta ve masa tenisi gibi bazı sporlar ile ilgilenmektedir; ayrıca Fulham Futbol Takımını tutmaktadır. Hayvanlar ile arası iyi olan Dan bir ara Nugget ve Binka adında iki tane kurt köpeğine bakmaktaydı ancak şuan herhangi bir bilgi yok.

İlk oyunculuk performansında David Copperfield’in çocukluğunu canlandırmıştır. Daha sonraları elemelerde Harry Potter rolü için seçilerek, hayatının dönüm noktasına gelmiştir. Harry Potter serinin bütün filmlerinde rol alan Radcliffe her bölüm daha fazla ücret almıştır. Şuan Britanya’daki en zengin oyunculardan birisidir.

– Berkem YANIKCAN (Taboo)

Sihir Bakanlığı (HPTR Dergi) - 2016 - Her Hakkı Saklıdır! All Rights Reserved!
HPTR Dergi (2011-2016 – Her hakkı saklıdır)